Müşteri Hizmetleri

Alışveriş
 
İlk kez alışveriş yapacağım, nereden başlamalıyım?

Üye olmadan sepetinize ürünleri atabilirsiniz ancak alışveriş için üye olmalısınız. Anasayfada bulunan “Hesap Oluştur” linkiyle üyelik aşamalarını tamamlayıp alışverişinize başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünleri "Sepete Ekle" butonunu kullanarak sepetinize ekleyebilir ve satın alabilirsiniz.Sepetinizde bulunan ürün sayısını ve sepetinizin tutarını her sayfada "Sepetim" linkine tıklayıp görebilirsiniz. Sepetinizdeki ürün adedini değiştirebilmek için yeni adedi yazarak, "Sepeti Güncelle" butonuna, sepetinizi boşaltmak için "Sepeti Boşalt" butonuna basınız. Alışverişe devam etmek için ürünlerin bulunduğu sayfaların linklerine tıklayıp yeni ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz. Eğer alacağınız ürünleri seçip bitirdiyseniz Sepetim linkinden sepetinizin içeriğine baktıktan sonra “Alışverişi Bitir” butonunu tıklayarak gönderim için gerekli bilgileri doldurur ve ödemenizi kredi kartı bilgiilerinizle yapabilirsiniz. Bütün işlemleriniz tamamlandığında siparişinizin onaylandığına dair bir mesaj email adresinize gönderilecektir.

 
Kargo Ücretini Nasıl Ödeyeceğim?

Kısa bir süre için tüm ürünlerimizde ücretsiz kargo kampanyası vardır.  

Fiyatlarınıza KDV dahil mi?

Ürün fiyatlarına KDV dahildir.

 
Teslimat
 
Siparişim ne zaman yerine ulaşır?

Hafta içi saat 15:00'den sonra verilen siparişler bir sonraki gün işleme alınmaktadır. Siparişiniz 2 - 7 iş günü içinde adrese teslim edilir. Doğal afet, savaş, yangın, terör vb olağanüstü durumlarda teslimat süresi değişkendir.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişinizi Hesabım menüsü altındaki Siparişlerim linkine tıklayarak takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde bu durum sipariş üzerine işlenmektedir.

Siparişim hangi kargo şirketiyle teslim edilecek?

Teslimatlarımız Aras Kargo ile gerçekleştirilmektedir.

Teslimat anında herhangi bir bedel ödeyecek miyim?

Teslimat anında kesinlikle bir bedel ödenmeyecektir!

Teslimat anında adreste kimse bulunamazsa ne olacak?

Kargo sorumlusu size kargo şirketinin telefon numarasını içeren bir haber formu bırakacaktır. Haber formununun bırakılmasını takip eden 3 iş günü içinde kargo şirketini arayıp bilgi almanız gerekmektedir.

Sipariş verdikten sonra teslim alacak kişiyi değiştirebilir miyim?

Sipariş verdikten sonra teslim alacak kişi değiştirilememektedir.

Sipariş verdikten sonra teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Güvenlik nedeniyle banka onayını almış bir siparişin teslimat adresinin değiştirilmesi mümkün değildir. Eğer onaylanmış bir siparişse, siparişinizi iptal ettirip yeni bir sipariş vermeniz gerekmektedir.

Teslimatta gecikme olduğunda ne yapmalıyım?

“Siparişlerim”e tıklayıp sipariş durumunuzu kontrol ediniz. Eğer siparişinizin teslim edilmesi 7 iş gününü geçtiyse, 0850 885 0960'dan müşteri hizmetlerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dağıtım ağınız tüm Türkiye'yi kapsıyor mu?

www.babaliayakkabi.com'dan tüm Türkiye'ye teslim edilmek üzere sipariş verebilirsiniz.

Yurt dışına sipariş verebilir miyim?

Şimdilik sadece Türkiye sınırları içinde teslimat yapılabilmektedir.

 
Hata ve iade
 
Ürünüm eksik ya da yanlış çıkarsa ne yapmalıyım?

Ulaştırılan ürününüzün eksik veya yanlış olduğunu tespit ettiğinizde lütfen ürünü kullanmayınız ve 0850 885 0960'dan müşteri hizmetlerimizle irtibat kurunuz.

 
Satın aldığım ürün olmadığı takdirde değişim yapabilirmiyim?

Sipariş vermiş olduğunuz ürün numarası uygun olmadığında değişim yapabilirsiniz. Değişim yapabilmeniz için ürünlerin kullanılmamış olması gereklidir. Mağazalarımızın olduğu bölgelerde mağazalarımızdan değişim yapabilirsiniz. Mağazalarımızın bulunmadığı bölgelerde ise değişim istemiş olduğunuz ürünün içerisine istemiş olduğunuz numarayı belirten bir not ile geri göndermeniz durumunda değişim işlemi yapılacaktır. Ürün değişimleri sırasında doğacak kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanmaktadır.

 
Memnun kalmazsam ürünü iade edebilir miyim?

Ürünlerin iade edilebilmesi için gerekli koşullar vardır. Satın alınan ürünlerin iade edilebilmesi için; ürünlerin kullanılmamış olması ve faturasının ibraz edilmesi gereklidir. İade etmek istediğiniz ürünü faturası ile beraber 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Ürün iadelerinde kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanmaktadır. Özel kampanyalar dahilinde iade ve değişim koşullarında değişiklik yapma hakkı tarafımızca saklıdır.

 
İade durumunda iade tutarı ne zaman hesabıma yatacak?

İade başvurunuz en geç 7 gün içerisinde işleme alınır, iade talebiniz kabul edildiğinde bunu takiben 7 gün içinde alışveriş yaptığınız kredi kartı hesabınıza ürün bedeliniz iade olacaktır. Kargo ücretleri iade edilmemektedir.

Lütfen, iade ve değişim amaçlı yaptığınız geri gönderimlerinizde, size gelen paketteki Ürün İade/Değişim Telep Formunu eksiksiz doldurarak pakete ekleyiniz.

 
Ödeme
 
Ödemeyi nasıl yapacağım? Ödeme seçeneklerim nelerdir?

Ödemeyi kredi kartınızla veya havale ile yapabilirsiniz! Bonus,World ve Bank Asya Kart'larına 3 taksit imkanı sunulmaktadır. Havale ile yapacağınız alışverişlerde sipariş tarihinizden itibaren  2 iş günü içerisinde havale yapmanız gerekmektedir.

Havale bilgilerimiz ;

Türkiye İş Bankası Akhisar Şubesi (Şube Kodu:3520) Hesap No : 1190280

IBAN: TR36 0006 4000 0013 5201 1902 80  Babalı Ayakkabıcılık Çanta Ve Sarrafiye San Ve Tic Ltd Şti

Siparişimi onayladıktan sonra vazgeçtim, nasıl iptal ettirebilirim?

Siparişinizin iptali için ürününüzün kargoya teslim edilmemiş olması gerekmektedir. Eğer kargoya teslim edilmedi ise 0850 885 0960 nolu telefondan müşteri hizmetlerimizi arayabilir ya da siteden mesaj göndererek iptal talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişimin içeriğinde değişiklik yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Sipariş onayladıktan sonra sipariş içeriğinde değişiklik yapılamamaktadır. Yeni siparişinizi verebilirsiniz. Eski siparişinizin iptali için şirket merkezini aramanız gerekir.

Üyelik Sözleşmesi nedir?

Üyelik Sözleşmesi, 4822 no'lu "Tüketicinin korunması hakkındaki kanun" gereğince müşteri haklarını tanımlamak ve korumak amacıyla hazırlanmıştır. İlgili kanun gereği internet üzerinden alışveriş yapan müşterilerin bu sözleşmeyi elektronik ortamda onaylaması gerekmektedir. İlgili kanun gereği Üyelik Sözleşmesi onaylanmadan sitemize üye olunamayacağından babaliayakkabi.com aracılığıyla alışveriş de yapılamamaktadır.

Siparişleri Görüntüleme

Daha önceden vermiş olduğunuz siparişlerinize ve diğer tüm bilgilerinize Ana Sayfa'nın üst bölümünde bulunan giriş ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer üye değilseniz üyelik sekmesindeki yöntemleri takip etmeniz gerekmektedir.

Üyelik Bilgilerinizi Güncelleme

Üyeliğinizle ilgili tüm bilgilere Ana Sayfa'nın üst bölümünde bulunan giriş ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Buradan istediğiniz değişiklikleri yaparak kaydetmeniz yeterlidir.

WhatsApp Chat WhatsApp Chat